Szóval ez egy sorozat lesz, meglátjuk, meddig vagyok lelkes.
Rögtön két napi tippel jövök.
Tegnap a hófehér, csillogós szódabikarbónás "porcelángyurmát" terveztük elkészíteni, de valami más lett belőle:) Ugyanis szerintem nem szódabikarbónát tettem bele, hanem mosószódát vagy mosószert vagy nem tudom mi lehetett... a lényeg, hogy így is működik, csak sajnos nem csillog. Ezért lefestettük (így lett két napos program).
Szerencsére. Az eredeti szódabikarbónás recept szerint - eddig úgy csináltam ugyanis:) - olyan szépen csillog, hogy eszembe nem jutott volna festeni.
Tehát az alap "gyurma":
2 rész szódabikarbóna
1 rész keményítő (kukorica, burgonya)1,25 rész víz
Ezeket egy lábosban összekevertem, összefőztem egy kicsit (amikor elkezd sűrűsödni, akkor elég nehéz keverni), de azért kell főzni egy darabig, hogy a keményítő dolgozni kezdhessen. majd zárható tetejű dobozba tettem, míg ki nem hűlt annyira, hogy hozzá lehessen nyúlni.
Állagra nem szabad folyósnak, ragacsosnak lennie, leginkább a fondanthoz, marcipánhoz hasonlító, sima, rugalmas anyag lesz.
Szóval elővettünk sodrófát, mézeskalács kiszúrókat, fenyőágat, falevelet, csipketerítőt és a fondant mintázó formákat, majd nekiláttunk a nyújtásnak, szaggatásnak. Kimondottan tetszettek azok, ahol nem nyomtuk felibe mintával, hanem a fele sima maradt.
Miután elkészült, rajztáblára tettem és a kályha tetején pihent egy napig. Ekkorra száradt meg teljesen.
Elővettük hát az akrilfestéket - 3 évessel ez elég horrorisztikus, szóval inkább tempera, a végén lakk a javaslatom inkább - és a Pentart metál wax pasztákat (hobbi boltban kapható, így karácsony előtt teljesen függővé váltam ettől a cucctól, egyszerűen bármire rá tudnám kenni).
Én olyan kis szolidan álltam neki, a pasztával lekentem itt-ott a díszeket. A gyerekek jó sötét színekkel telibe mázolták a díszeket... na ezeken a wax annyira jól mutat, hogy ebből sorozatgyártásba fogok fogni. Szerintem a legszebbek a feketék, barnák lettek.
És akkor íme a szódabikarbónás fehérek. Nekem egy kisebb bögre volt a mérték, ebből rengeteg dísz készült, két rajztáblán szárítottam, a háromnegyede fel se került a fára.
Sütinyomó pecséttel és fondant csipkével készítettem rájuk a legszebb mintákat.
FONTOS! A mintát előbb a kinyújtott lapba nyomom, ezután szaggatom, így nem deformálódik el a dísz. A lyukat szívószállal készítettem.
Nagyon szépek lettek :) Mi is kipróbáltuk az eredeti általad írt verziót :) Ez az első olyan recept ami tényleg megszáradt és nem maradt a közepe ,,nyers,, Szuper ! Köszönjük :)
VálaszTörlés